Strefa dla klienta :Twoja E-Budowa

Jak wykonać hydroizolacje tarasów i balkonów? WIMOLASTIC

Jak wykonać hydroizolacje tarasów i balkonów? WIMOLASTIC

28 sie 2017, Opublikowane przez Wojciech Ksel w kategorii Aktualności, Ekspert radzi, Hydroizolacja i izolacja

 

Tarasy i balkony to elementy naszego domu które zazwyczaj znajdują się na zewnątrz, przez co narażone są na wpływ czynników atmosferycznych takich jak wilgoć czy zmienne temperatury. Dlatego trzeba o nie należycie zadbać.

Do najczęstszych problemów jakie występują przy nieprawidłowo wykonanym tarasie możemy zaliczyć:

 • Wykruszanie się fug na tarasie
 • Zacieki na ścianach i sufitach pomieszczeń znajdujących się pod tarasem
 • Rozwój bakterii i mikroorganizmów wewnątrz tarasu
 • Odpadanie płytek ułożonych na tarasie
 • Odpadanie tynku

W dzisiejszych czasach tarasy nie pełnią już tylko roli architektonicznej, coraz częściej wykorzystywane są jako miejsca odpoczynku. Dlatego należy zadbać aby konstrukcja była wytrzymała a materiały użyte do budowy posiadały wysoką odporność na działanie czynników atmosferycznych. Główną cechą jaką muszą spełniać jest zabezpieczenie przed przedostaniem się wody oraz wilgoci w głąb naszego tarasu.

Balkon, taras czym się różnią ?

Balkon – jest to element konstrukcji, który nie styka się z gruntem. Zamontowany jest na ścianie poza obrysem domu.

Taras nadziemny – jest to element konstrukcji zbudowany nad innym pomieszczeniem, który jednocześnie pełni rolę dachu tego pomieszczenia

Taras naziemny – jest to element konstrukcji znajdujący się na poziomie gruntu pod którym nie znajdują się żadne pomieszczenia.

Podstawową rzeczą podczas budowy tarasu/balkonu jest zastosowanie spadku 1%-2% co umożliwi bezproblemowe spływanie wody z powierzchni. O wykonywaniu warstwy izolacji termicznej fundamentów pisaliśmy już w tym artykule, której zadaniem jest zatrzymywanie ciepłego powietrza wewnątrz domu podczas zimy, natomiast latem powstrzymywaniem przenikania ciepła z nagrzanego tarasu do wnętrza domu. Pomiędzy wylewką tarasu a ścianą domu należy zastosować pasy z pianki dylatacyjnej. Idealną hydroizolacją która zabezpieczy podłoże przed wnikaniem wilgoci oraz będzie kompensować ruchy podłoża związane ze zmienną temperaturą jest płynna hydroizolacja WIMOLASTIC. Jest ona wodoszczelna w każdych warunkach, podłoże ma system stałego oddychania dzięki jej właściwościom paraprzepuszczalności, chroni beton przed karbonatyzacją(wietrzeniem), nie powoduje korozji metali (barierek). Jej wysokoelastyczność sprawia iż ma zdolność do pokrywania pęknięć oraz zapobiega dalszym pęknięciom które mogłyby powstać w przyszłości. Została zaprojektowana w taki sposób by maksymalnie chronić podłoże przy ekstremalnie trudnych warunków pogodowych jakie panują w naszej strefie klimatycznej (wielokrotne procesy zamrażania i rozmrażania zimą oraz bardzo wysokie temperatury -nagrzewanie się tarasów za dnia i szybkie ich schładzanie nocą w okresie letnim). Takie warunki powodują duże naprężenia i tylko najmocniejsza hydroizolacja zapewni trwałość całego systemu na lata. Pomiędzy warstwą hydroizolacji a ścianą należy zastosować taśmę uszczelniającą lub folie w płynie również dostępną marki WIM. Warstwę hydroizolacji należy nałożyć w minimum dwóch warstwach każda o grubości przynajmniej 1mm. Po wyschnięciu warstwy hydroizolacji możemy przystąpić do przyklejania płytek ceramicznych. Klej jaki powinniśmy zastosować powinien być elastyczny. I w tym przypadku mamy dostępny klej WIM superflex S1, WIM flex, WIM flex biały lub WIM flex samorozpływny. Do wykonania fug pomiędzy płytkami zastosować należy fuge cementową WIM. Co uszczelni podłogę jeszcze bardziej. Kompletny system hydroizolacji tarasu możemy zaobserwować na poniższych zdjęciach

 1. Izolacja bitumiczna typu ciężkiego
 2. Izolacja termiczna
 3. Folia budowlana
 4. Jastrych dociskowy ze spadkiem – WIM Posadzka Cementowa
 5. WIMOLASTIC hydroizolacja
 6. Elastyczna zaprawa klejowa WIM FLEX / WIM FLEX Samorozpływny / WIM SUPERFLEX S1
 7. Elastyczna zaprawa do spoinowania WIM Fuga dostępna w 40 kolorach
 8. Płytki ceramiczne
 9. Taśma uszczelniająca
 10. WIM Silikon dostępny w 43 kolorach
 11. Sznur dylatacyjny

Tak jak pisaliśmy w artykule KOMPLETNY SYSTEM DOCIEPLEŃ DOMU. Tak i w tym przypadku stosując produkty od jednego producenta mamy pewność iż będą one do siebie pasować w 100% oraz wzajemnie się uzupełniać.

Zostaw komentarz