Strefa dla klienta :Twoja E-Budowa

[rev_slider ekspert]

Szalowanie fundamentów

09 lip 2014, Opublikowane przez nixel w kategorii Ekspert radzi

Poszukując taniej, szybkiej ale efektywnej metody na szalowanie fundamentów, słupów czy wieńców warto zwrócić uwagę na uchwyty do drutu, zwane także zaciskami lub potocznie, przez osoby z branży budowlanej, „żabkami“. Zaciski od wielu lat z powodzeniem używane są na budowach u naszych zachodnich sąsiadów. Taki sposób szalowania polega na spięciu szalunku (wykonanego ze sklejki lub deski) za pomocą popularnego pręta zbrojeniowego. Pręt po szalowaniu pozostaje w środku stanowiąc dodatkowe zbrojenie. Zastosowanie uchwytów pozwala wyeliminować stosowanie ściągów oraz nakrętek wraz z rurkami i stożkami PCV To z kolei przekłada się na szczelność po rozszalowaniu oraz kolejne oszczędności. Mimo, że system zacisków jest prostym rozwiązaniem to takie łączniki mogą przenosić obciążenie do 25 kN. Montaż “żabek” odbywa jeszcze szybciej się za pomocą specjalnego napinacza w porównaniu do powszechnie stosowanych metod takich jak zakręcanie szpilek gwintowanych, nabijanie knapek, wiązanie drutem, dając zarazem pewność stabilności konstrukcji przy betonowaniu.

-System ściągów szalunkowych.
Kolejnym rozwiązaniem jest użycie ściągów czyli wysokiej jakości prętów gwintowanych najczęściej o średnicy 15 mm. Ściągi są niezbędne przy zastosowaniu systemowych szalunków jak i szalunku zrobionego ze sklejki czy desek. Zadaniem systemu ściągów szalunkowych jest zachowanie planowanego rozstawu między płytami szalunkowymi. Ściągi szalunkowe przenoszą siłą rozciągającą powstającą w wyniku parcia betonu na płyty szalunkowe. Stosowane do większości europejskich systemów szalunków ściennych. W komplecie z jednym prętem niezbędne są dwie nakrętki, w zależności od typu i wielkości szalunku stosuje się różne rodzaje nakrętek. Do mniejszych szalunków zastosowanie znają nakrętki motylkowe lub talerzowe o średnicy ok 70mm natomiast duże płyty szalunkowe powinny być wyposażone w nakrętki talerzowe o średnicy przynajmniej 100mm lub nakrętki przegubowe.

-Dystanse i pomoce szalunkowe
Przy szalowaniu nie możemy również zapomnieć o dystansach. To one zapewniają odpowiednią odległość pomiędzy prętami, a deskowaniem w celu umożliwienia odpowiedniej współpracy betonu ze stalą oraz zabezpieczenia jej przed korozją. Zapewniają otulinę o odpowiedniej grubości i szczelności. Równie przydatny może okazać się „płyn antyadhezyjny” potocznie zwany olejem szalunkowym. Środek ten ma na celu zabezpieczyć szalunek przed przywieraniem betonu.

źródło: http://muratordom.pl/gotowe-rozwiazania/budowa/szalowanie-fundamentow-slupow-wiencow-wykonanie-szalunku,146_11968.html?&photo=38711#gallery

Zostaw komentarz